نگهداری فرش شگی

نگهداری فرش شگی

فرش های شگی به طراحی و دکور، جلوه ای خاص می بخشند و زیرپای آن ها نیز گرم و دنج است. فرش های شگی به دلیل انبوه و بلند بودن الیاف و پرزهایی که دارند، نسبت به فرش های نازک تر نیاز به نگهداری و مراقبت بیشتری دارند تا زیبا به نظر برسند. 

فرش هایی با الیاف های بلند بیشتر از فرش هایی که بافت شان صاف است، گرد و غبار و خاک را به خود جذب می کنند. خوشبختانه ،تمیز کردن فرش های شگی دشوار نیست ، فقط به کمی زمان نیاز دارد. ما در این صفحه مراحل تمیز کردن فرش های شگی را برای شما به طور کامل شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

بخش اول :

تکان دادن و ضربه زدن به فرش

1 : فرش را لوله کرده و به بیرون از ساختمان انتقال دهیم :

برای فرش های کوچک که امکان جابجایی آنها توسط یک و یا دو نفره وجود دارد آنها را تا نصف تا زده و یا لوله کنید و به بیرون ببرید . فرش را به داخل حیاط و یا حداقل به داخل دیوان ببرید.

.وقتی فرش را لوله کرده و به بیرون منتقل می کنید مواظب باشید که زباله ها و آشغال ها از داخل آن بیرون نریزد.

برای فرش های سبک آنها را چندین بار به سمت بالا و پایین تکان دهید تا به خوبی تمیز شوند  و گرد و خاک از داخل آنها بیرون بیاید.گرد و خاک و زباله ها معمولاً بین پرزها فرو می روند.اما آنقدر محکم نیستند که نتوان آنها را بیرون کشید.

  • تکان دادن فرش معمولا بخش زیادی از گرد و خاک را از داخل فرش به بیرون میریزد.دقت کنید که فرش را در جهت وزش باد بتکانید و همینطور از تکان دادن فرش در کنار افراد دیگر بپرهیزید.
  • برای فرش های بزرگتر از فرد دیگری بخواهید تا به شما کمک کند به این ترتیب او می تواند گوشه دیگر فرش را گرفته و با هم گرد و غبار را از داخل فرش بیرون بریزید.
شستن شگی , نحوه شستشو و نگهداری فرش شگی

فرش را روی طناب , نرده و یا در هر بلندی قرار دهید

پس از آن که فرش را خوب تکان دارید آن را روی نرده های ایوان، فنس و یا رخت بند پهن کنید. فرش را به گونه ای روی نرده ها و یا رخت بیاویزید که سمت پرزدار طرف داخل و سمت صاف به طرف بیرون باشد.

اگر جایی را ندارید که فرش را روی آن آویزان کنید از فرد دیگری بخواهید که آن را برای شما نگه دارد. به وسیله دسته جارو و یا یک میله بلند به آن ضربه بزنی

00

وسیله یک دسته جارو، و یا یک میله بلند و یا هر ابزار محکم دیگری به آرامی به دو طرف ضربه بزنید :

آنقدر این کار را ادامه دهید تا آشغال ها از داخل فرش بیرون بیایند.   وقتی دیدید دیگر گرد و غباری از فرش بلند نمی‌شود، مشخص است که فرش به خوبی تمیز شده است.

  • برای آخرین بار آن را تکان داده و دوباره به داخل اتاق برگردانید .بهتر است هنگام تکان دادن فرش دهان و بینی خود را با یک ماسک بپوشانید مخصوصاً اگر آلرژی دارید چرا که این کار از ورود گرد و غبار به داخل دهان شما جلوگیری می کند.
  • بسته به اینکه چقدر از فرش استفاده می شود آنرا هفته ای یک یا دو بار بتکانید. فرش هایی را که تردد زیادی روی آن ها صورت نمی گیرد می توان هر دو هفته یک بار تکاند.