چگونه فرش ماشینی خوب بخریم؟

چگونه فرش ماشینی خوب بخریم؟

 

چگونه فرش ماشینی خوب بخریم؟

خرید فرش ماشینی خوب یکی از دغدغه‌هایی است که معمولا هنگام خرید اسباب و لوازم مورد نیاز برای یک خانه، در ذهن افراد شکل می‌گیرد. از آنجایی که وجود فرش و قالی در زندگی ما ایرانی‌ها نقش انکارناپذیری دارد بسیار مهم است که در هنگام خرید فرش دقت زیادی به خرج دهیم . در نهایت بتوانیم فرشی را برای استفاده در منزل خود تهیه کنیم که متناسب با نوع نیازهای ما باشد. بر این اساس توجه به چند مساله در هنگام خرید فرش مناسب برای یک خانه از اهمیت بالایی برخوردار است . که عبارتند از: کیفیت فرش، ماندگاری فرش، تفاوت بین فرش دستباف و فرش ماشینی و حساسیت‌زا‌بودن فرش. در این مجال در نظر داریم نکات مفیدی را در رابطه با موارد موثر در خرید فرش ماشینی خوب در اختیار علاقه‌مندان قرار دهیم. همراه ما باشید.

گام‌های لازم جهت خرید فرش ماشینی خوب

به‌منظور خرید یک فرش ماشینی خوب لازم است به چند مورد توجه کافی نماییم تا بتوانیم در هنگام خرید برای خانه خود به بهترین شکل ممکن تصمیم‌گیری نماییم .پس انتخاب مناسبی در این زمینه داشته باشیم.

 

گام اول

اولین گام این است که به نحوه استفاده از اتاق‌های خانه و نوع کاربرد آن‌ها توجه کافی داشته باشیم. به‌طور مثال فرشی که قرار است در یک اتاق پذیرایی یا اتاق ناهارخوری شلوغ و پررفت‌و‌آمد استفاده شود . حتما می‌بایست قابلیت زیادی در پاخور‌بودن داشته باشد و بتوان آن را جهت استفاده‌های بلندمدت در خانه به کار برد. همچنین این فرش باید مقاومت خوبی در برابر گرد‌و‌غبار داشته باشد. در مقابل برای فضایی مثل اتاق خواب که جایی برای استراحت است و رفت‌و‌آمد زیادی نیز در آن صورت نمی‌گیرد . می‌توان فرشی را که جنس لطیف و رنگ روشن دارد تهیه نمود. با قرار‌دادن چنین فرشی در اتاق خواب فضای اتاق لطیف‌تر و ملایم‌تر نیز خواهد شد.
 

 

گام دوم

در گام دوم به‌منظور خرید فرش ماشینی خوب بهتر است که به سبک زندگی خود توجه کافی داشته باشیم. به‌طور مثال اگر در خانه کودکی داریم یا از حیوانات خانگی در منزل خود نگهداری می‌کنیم . یا اعضای خانواده ورزشکار هستند اقدام مناسب در هنگام خرید خوب آن است که فرشی را انتخاب کنیم که طرح‌ها و نقشه‌های آن شلوغ و تیره‌رنگ باشد. بدین ترتیب کثیفی و آلودگی فرش به‌راحتی قابل مشاهده نخواهد بود.

نکته قابل توجه آن که این سبک از زندگی با زندگی اشخاصی که تنها زندگی می‌کنند تفاوت زیادی دارد. اما اگر جزو آن دسته از افرادی باشیم که خانواده آن‌ها کم‌جمعیت است و عادت به شلوغی و رفت‌وآمد زیاد نداریم انتخاب مناسب آن است . که در هنگام خرید فرش ماشینی خوب برای منزلمان فرشی را انتخاب کنیم که نقوش کمی داشته باشد و رنگ آن نیز روشن باشد.

 

گام های خرید یک فرش ماشینی خوب

گام سوم

یک نکته مهم در رابطه با خرید فرش ماشینی آن است که فرش تک‌رنگ تیره به‌طور مثال به رنگ آبی نفتی، قهوه‌ای مایل به شکلاتی و غیره به‌راحتی لکه‌های روشن یا دوده را در خود نشان می‌دهد. فرشی که رنگ بسیار روشن دارد به‌طور مثال سفید یا کرم‌رنگ است جای پا و گرد‌و‌غبار را به‌راحتی نمایان می‌کند. هنگامی که قصد خرید فرش ماشینی برای محوطه بیرون منزل خود را داریم بهتر است به فضای بیرون خانه و میزان آلودگی‌ها توجه داشته باشیم. به دلیل آنکه فرشی که در فضای جلوی در خانه از آن استفاده می‌کنیم کثیف و آلوده نشان داده نشود. همچنین می‌بایست محیط داخل خانه را نیز بررسی کنیم تا مشخص شود که بیشتر چه نوع آلودگی در آن ایجاد می‌شود. سپس با توجه به دانسته‌های خود اقدام به خرید فرش ماشینی برای منزل خود نماییم.

 

گام چهارم

چنانچه فضای خانه ما کوچک و جمع‌و‌جور باشد و قصد بزرگتر نشان دادن آن را داشته باشیم، انتخاب مناسب در زمان خرید فرش ماشینی خوب آن است که فرشی بخریم که رنگ روشنی دارد. معمولا این گونه از فرش‌ها فضا را وسیع‌تر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند. اگر فضای خانه ما خیلی بزرگ باشد و کم‌اثاثیه نشان دهد. بهتر است در زمان خرید فرش ماشینی خوب برای استفاده در منزل خود فرش‌هایی را انتخاب کنیم که رنگ‌های تیره‌ای داشته باشند. گفتنی است این نوع از فرش‌ها فضای خانه را گرم و صمیمی و دنج می‌سازند.

گام پنجم

یکی دیگر از نکاتی که می‌بایست در هنگام خرید یک فرش ماشینی به آن توجه داشته باشیم این است که برخی فرش‌ها ذرات و آلودگی‌ها را کمتر از سایر فرش‌ها نمایان می‌سازند. فرش‌هایی که چند رنگ مختلف در خود دارند یا طرح‌های آن‌ها تو در تو است ذرات غبار، خاک و غیره را کمتر از سایر فرش‌ها نشان می‌دهند. از همین رو اگر خانه ما در جایی قرار داشته باشد که در معرض دوده و گرد‌وغبار است . بهترین کار این است که در هنگام خرید فرش ماشینی خوب برای منزل خود یکی از این نوع فرش‌ها را برای خانه‌مان خریداری کنیم.

گام ششم

زمانی که برای خرید فرش ماشینی به یک فروشگاه فرش مراجعه می‌کنیم می‌بایست به نحوه استفاده و نوع کاربردی که فرش برای ما دارد دقت زیادی داشته باشیم . مواد اولیه‌ای را که فرش از آن تهیه شده است مورد بررسی قرار دهیم. یکی از موارد مرتبط با این موضوع این است که آن نوع از فرش‌هایی که در بافت آن‌ها نایلون استفاده شده است و اصطلاحا به آن‌ها فرش‌های نایلونی گفته می‌شود دوام بسیار زیادی دارند. همچنین این نوع فرش‌ها در مقابل تغییر شکل نیز بسیار مقاوم و از قیمت کمتری نسبت به سایر فرش‌ها برخوردار هستند. تنها ایراد و اشکالی که این نوع از فرش‌ها دارند آن است که به‌سادگی گرد‌و‌خاک را به فضای اطراف خود منتقل می‌کنند.

گام هفتم

از دیگر موضوعات مهم در رابطه با خرید فرش ماشینی خوب آن است . باید به یاد داشته باشیم آن دسته از فرش‌هایی که در بافت آن‌ها اولفین استفاده شده است مقاومت خوبی در برابر رطوبت از خود نشان می‌دهند. این نوع فرش‌ها را می‌توان به‌سادگی تمیز کرد. تنها عیبی که این دسته از فرش‌ها دارند آن است که با گذشت زمان حالت اولیه خودشان را از دست می‌دهند و اصطلاحا کش می‌آیند.

 

گام های خرید یک فرش ماشینی خوب

گام هشتم

در هنگام خرید یک فرش ماشینی می‌بایست در نظر داشته باشیم که از جمله مزایای فرش‌های پشمی این است که ماندگاری بالایی دارند. اگر بخواهیم ایرادی را در رابطه با فرش پشمی مطرح کنیم باید گفت گرد‌و‌خاک از فرش‌های پشمی به‌سختی جدا می‌شود.

گام نهم

زمانی که با هدف خرید فرش ماشینی خوب برای خانه خود به یک فروشگاه فرش مراجعه می‌کنی، می‌بایست به خاطر داشته باشیم که فرش‌های آکریلیک غالبا در هفته‌های اولی که از آن‌ها استفاده می‌کنیم پرزدهی زیادی دارند. اما چنانچه بعد از گذشت این مدت پرزدهی فرش همچنان ادامه داشته باشد این مساله نشان‌دهنده نامرغوب‌بودن فرش خواهد بود. در زمان خرید فرش پلی‌استری باید توجه داشت . پس از این که فرش را در رگال فرش‌فروشی مشاهده کردیم حتما قبل از این که برای خرید آن اقدام کنیم فرش را روی زمین پهن نماییم و نقوش و رنگ‌های آن را مورد بررسی و مشاهده قرار دهیم.

دلیل انجام این کار آن است که فرش‌های پلی‌استری به این علت که نخ آن‌ها دارای درخشندگی می‌باشد . از زوایای دید گوناگون شیدهای رنگی متفاوتی دارند. در نتیجه در هنگام خرید این نوع از فرش‌ها ضروری است فرش مورد نظر را در زیر نور مناسب و مانند فضای منزل نیز مورد بررسی قرار دهیم.

با مطالعه‌ی مطلب زیر می‌توانید دلایل پرز دادن فرش را جویا شوید:

چرا فرش پرز می دهد؟

گام دهم

نکته آخر این که چنانچه در حال حاضر از فرشی استفاده نمی‌کنیم آن را به‌صورت لوله‌شده در جایی مناسب نگهداری کنیم . نه به‌صورتی که بر روی زمین پهن شده باشد.

با انجام این کار می‌توان فرش را نو و دست‌نخورده نگه داشت.

چگونه زمان خرید فرش ماشینی انتخاب مناسبی داشته باشیم؟

هنگامی که شخصی تصمیم به خرید فرش ماشینی خوب می‌گیرد. معمولا بعد از مراجعه به فروشگاه‌های فرش دچار نوعی سردرگمی در انتخاب فرش مناسب برای خانه خود می‌شود. در این شرایط کارشناسان فرش که در مرکز مربوطه حضور دارند شخص را به‌منظور انجام یک انتخاب مناسب راهنمایی می‌کنند. از همین رو این افراد سعی می‌کنند با ارائه مشاوره، پیشنهادهای لازم را در زمینه خرید فرش به فرد خریدار ارائه دهند.

شاید این پرسش برای همه ما پیش آمده باشد که آیا در این شرایط بهتر آن است که به سلیقه خود عمل نماییم . یا این که صحبت‌های فروشنده فرش را به‌عنوان ملاکی برای انتخاب فرش خوب در نظر بگیریم. پاسخ این سوال آن است که می‌بایست بینابین این دو موضوع را در رابطه با خرید فرش ماشینی خوب در نظر داشته باشیم . تا به انتخاب درستی در این رابطه دست بزنیم. به این معنی که در ابتدای امر بر اساس سلیقه شخصی، کاربرد فرش و بودجه مورد نظر خودمان اقدام به انتخاب فرش نماییم . بعد از آن از صحبت‌های فروشندگان حاضر در فروشگاه در این زمینه کمک بگیریم.

خرید فرش ماشینی خوب برای خانه‌ی خود

مسلما کارشناسان فرش با توجه به دانش و تجربه‌ای که در رابطه با فرش دارا هستند، قادر خواهند بود ما را در زمینه خرید فرش ماشینی خوب به بهترین شکل ممکن راهنمایی نمایند. در نهایت ما خواهیم توانست در این رابطه برای خانه خود به نتیجه‌گیری درستی برسیم. همچنین یکی از مهم‌ترین اقدامات در رابطه با فرش ماشینی خوب این است که قبل از خرید فرش مناسب برای خانه حتما می‌بایست ابعاد خانه خود را به دقت اندازه‌گیری کنیم . از این طریق بفهمیم چه متراژی از فرش را برای استفاده در منزل نیاز داریم.

اگر در خانه ما مواردی همچون ستون و موارد مشابه آن وجود داشته باشد باید در هنگام خرید فرش برای منزلمان به آن‌ها نیز توجه کافی داشته باشیم. همانطور که می‌دانید فرش‌های ماشینی انواع گوناگونی دارند از جمله فرش‌های ترنج‌دار، فرش‌های طرح ماهی و فرش‌های افشان.

 

فرش ماشینی افشار

جالب است بدانید از آنجایی که فرش‌های افشان ترنج ندارند فضای داخل خانه را بزرگتر نشان می‌دهند. طرح گل‌ها در این دسته از فرش‌ها می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد. فرش‌های ترنج‌دار برای محیط‌های بزرگتر مناسب هستند. زیرا در این حالت ترنج فرش مشخص‌تر است علی الخصوص اگر لوستر در قسمت بالا سر آن‌ها قرار داشته باشد.

پُرز یک فرش خوب می بایست به چه صورت باشد؟

پُرز فرش از جمله مواردی است که می‌بایست در زمان خرید فرش ماشینی خوب به آن دقت و توجه کافی داشته باشیم. خصوصیات پُرز خوب برای یک فرش عبارتند از: بادوام‌بودن، درخشان‌بودن و انعطاف‌پذیری پُرز. فرش‌هایی که دارای پُرزهای نرمی هستند نسبت به فرش‌هایی که پُرز آن‌ها ضخیم‌تر است از دوام کمتری برخوردار هستند. همچنین میزان جذب ذرات ریز در آن‌ها بیشتر است و دشوارتر از فرش‌های دیگر می‌توان آن‌ها را تمیز و پاکیزه کرد.

بافت یک فرش خوب باید به چه شکلی باشد؟

شاید اصلی‌ترین مساله در رابطه با خرید فرش ماشینی خوب بافت فرش باشد. اگر بخواهیم اطلاعاتی را در این رابطه به دست آوریم در قسمت پشت فرش مورد نظر کیفیت بافت آن مشخص‌تر خواهد بود. از طریق مطالعه ویژگی‌هایی که در قسمت پشت فرش درج شده است. می‌توانیم اطلاعات زیادی را راجع به نحوه تراکم، شمارش دقیق گره‌ها، کوبیدگی و غیره به دست آوریم.

بهترین تراکم، جهت خرید فرش ماشینی خوب کدام است؟

چنانچه هنگام خرید فرش ماشینی خوب جزو خریدارانی باشیم که زیبایی فرش برای ما اهمیت زیادی داشته باشد. بهترین کار در این رابطه آن است فرش‌هایی را که شانه و تراکم بیشتری دارند برای استفاده در خانه خود خریداری نماییم. اما اگر در نظر داشته باشیم فرشی که برای استفاده در خانه خود تهیه می‌کنیم از دوام بیشتری برخوردار باشد. می‌توان گفت فرش ۵۰۰ شانه‌ای که تراکم ۱۰۰۰ یا ۱۲۰۰ داشته باشد انتخاب مناسب‌تری برای ما به شمار می‌رود. دلیل دوام کمتر فرش ۷۰۰ شانه این است که نخ مورد استفاده در این نوع از فرش‌ها، جنس لطیف‌تری دارد و کمی نازکتر می‌باشد. البته باید یادآور شد میزان کاهش ضخامت آن چندان زیاد نیست.

برای خرید فرش ماشینی خوب بهتر است به کجا مراجعه کنیم؟

در راستای خرید فرش ماشینی بهتر است آن را از مراکزی خریداری کنیم که خرید ما را مورد ضمانت قرار می‌دهند. همچنین می‌توان فرش ماشینی را از تجارتخانه‌هایی که اعتبار بالایی دارند تهیه نمود. گفتنی است در رابطه با موضوع خرید فرش، نمایشگاه‌های فرش بسیاری وجود دارند. اما مساله مهم در این زمینه خرید فرش از تولیدکننده اصلی آن و وجود ضمانت خرید برای خریدار می‌باشد.

برای خرید فرش ماشینی خوب فرش ارزان بهتر است یا گران؟

بدیهی است در هنگام خرید هر کالایی از جمله در زمان خرید فرش ماشینی مهم‌ترین مساله‌ای که به ذهن می‌رسد. کیفیت کالایی است که قصد خرید آن را داریم. این مساله جدا از این که فرش با قیمت ارزان یا گرانی به دست ما برسد اهمیت بسیار زیادی در زمان خرید فرش دارد. در نهایت انتخاب این موضوع که فرش ارزان بخریم یا گران، در اختیار خود ما که مشتری آن هستیم خواهد بود. نکته‌ای که در این خصوص می‌تواند به ما کمک زیادی کند . این است که نسبت به یک حقیقت اذعان داشته باشیم و آن این که هیچ گرانی قیمتی بدون حکمت و هیچ ارزانی قیمتی بدون علت نمی‌باشد.

 

خرید فرش ماشینی ارزان یا گران؟

نکات مهم در رابطه با خرید فرش ماشینی خوب

در ادامه مطلب خرید فرش ماشینی خوب به یکسری نکات می پردازیم.

نکته اول

یکی از انواع فرش‌هایی که علاقه‌مندان بسیاری را در میان دیگر فرش‌ها به خود اختصاص می‌دهد فرش گل‌برجسته است. این فرش از نظر طرح و رنگ از تنوع بالایی برخوردار است و قیمت مناسبی هم دارد. در زمان خرید فرش ماشینی خوب باید توجه داشت که این نوع فرش‌ها برای استفاده در دفتر کار مناسبند. گفتنی است که قیمت فرش‌های ماشینی گل‌برجسته پایین است. دوام طرح‌های برجسته‌ای که بر روی این نوع فرش‌ها وجود دارد تا زمان اولین شستشوی آن‌ها ادامه خواهد داشت.

باید توجه داشت تهیه فرش گل‌برجسته برای اتاق کودک اقدام مناسبی نیست. زیرا تمیز‌کردن آن کار دشواری است و راه‌رفتن و نشستن بر روی آن‌ها نیز سبب آزار کودکان می‌شود. از همین رو به‌منظور خرید فرش ماشینی خوب برای اتاق کودک خود بهتر است فرش‌هایی را تهیه کنیم که طرح‌های ساده‌ای دارند و به‌آسانی و با سرعت بیشتری قابلیت تمیز‌شدن دارند. همچنین یکی دیگر از معایب فرش‌های گل‌برجسته آن است که وقتی این گونه فرش‌ها پا می‌خورند هم‌سطح می‌گردند. درنهایت به علت این که سطوح توخالی آن‌ها از میزان برجستگی فرش بیشتر می‌شود نازک می‌شوند .پس فرم اولیه‌ای را که داشته‌اند از دست می‌دهند.

نکته دوم

فرش‌های تزئینی کاربردی دکوری دارند. چنانچه در منزل از آن‌ها استفاده شود به این علت که تار‌و‌پود آن‌ها از نخ ضخیم و باریک است. موقع راه‌رفتن به‌آسانی کنده می‌شوند. همچنین جارو‌کردن آن‌ها نیز بسیار دشوار است. باقی‌مانده غذا و خرده‌های نان در داخل تار‌و‌پود این فرش‌ها گیر می‌کند و به این دلیل تمیز‌کردن آن‌ها کار چندان آسانی نمی‌باشد.

نکته سوم

وقتی که قصد خرید فرش ماشینی خوب داریم می‌بایست در نظر داشته باشیم که یک فرش رنگی طرح‌دار اغلب ترکیبات نامرغوبی دارد و وزن آن نیز بسیار زیاد است. این نوع فرش‌ها برای استفاده در اتاق‌های خواب در نظر گرفته می‌شوند در حالی که استفاده از آن‌ها در اتاق خواب کار درستی نیست و ممکن است باعث ایجاد حساسیت برای کودکان گردد.

ویژگی‌های یک فرش خوب و ایده‌آل کدام است؟

در زمان خرید فرش ماشینی خوب برای خانه خود لازم است چند نکته مهم را در نظر داشته باشیم تا در نهایت به نتیجه‌ای مطلوب و ایده آل در این زمینه دست پیدا کنیم:

  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که از نظر کاربرد آن در فضای مورد نظر خریدار تناسب‌های لازم را داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با سلیقه خریدار خود همسویی داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با قدرت خرید خریدار هماهنگی داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که با فضای دکوراسیون خانه‌ای که قرار است فرش در آنجا مورد استفاده قرار گیرد هماهنگی لازم را داشته باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که اصول بافت فرش در آن به‌درستی رعایت شده باشد.
  • فرش خوب، فرشی خواهد بود که برای خریدار خود اضطراب و نگرانی ایجاد نکند.

ویژگی های انتخاب یک فرش خوب

اطلاعات بیشتر

به پايان مقاله رسيديم، اميدوارم از خواندن این مطلب لذت برده باشید. اگر به این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم مطالعه مقالات مرتبط در وبلاگ واسط کالا را از دست ندهید. همچنین فراموش نکنید که با دانلود اپلیکیشن واسط کالا می‌توانید اجناس دست‌دوم و یا حیوانات خانگی خود را باقیمت مناسب خریدوفروش کنید. از اینکه با واسط کالا همراه بودید سپاسگزاریم!

پرسش و پاسخ

بهترین نخ ها برای بافت فرش ماشینی کدامند؟

فرش‌های ماشینی با الیاف مصنوعی نظیر نخ نایلون، نخ پلی‌استر، نخ اکریلیک و نخ پلی پروپیلن بافته می‌شوند. در حال حاضر بهترین نخی که در بافت فرش‌های ماشینی به کار می‌رود، نخ آکریلیک هیت‌ست‌شده است. این نخ طی مراحلی خاص و با بخار و گرما ریسیده می‌شود در نتیجه نسبت به نور و گرما از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است.

فرش ماشینی بهتراست یا دستبافت؟

فرش های دستباف ازهرجهت دارای جلوه ی خوب می باشد اما فرش های ماشینی تنها از دور جلوه دارند و از نزدیک همانند قالی دستبافت چندان مرغوب نیست . باگذشت زمان رنگ های فرش دستبافت زیبا ترمیشود . فرش دستباف در فصل های مختلف دمای ان تغییرمی کند مثلا درتابسان گرم ودر زمستان سرد میشود امافرش ماشینی این خاصیت را ندارد.

چگونه عمرفرش را بیشترکنیم؟

اجازه تابش مستقیم به فرش را ندهید.
– از قرار دادن فرش در نزدیکی منابع حرارتی بپرهیزید .
– برای جابه جا کردن هرگزان را تانکنید چون باعث شکستگی میشود بهتراست ان را لول کنید .
– هرگز فرش را درجاهای مرطوب نگذاریدزیرا باعث پوسیدگی آن میشود.
– وسایل سنگین نظیر میزوصندلی را روی فرش قرار ندهید چون باعث فشردگی الیاف در یک نقطه می شود
– حداقل هفته ایی یکبار فرش راباجاروبرقی تمیزکنید.

فرش شنل چیست ؟

نوعی فرش فانتزی است که از غالبا از الیاف مصنوعی پلی استر بافته می شود . خصیصه اینفرش که آن را به نام کرده است تنوع در طرح و طرح برجسته آن است . هم چنین نرمی و لطافت این فرش نیز می تواند مشتری را به خود جلب کند .

با میکروب زدایی فرش خود سلامتی را به خانواده خود هدیه کنید

تماس فوری

سفارش آنلاین